Třetí Keplerův zákonTřetí Keplerův zákon

Ota Kéhar  |  28. 1. 2014

Článek začíná souhrnnými informacemi o mém dotazníkovém šetření v oblasti třetího Keplerova zákona uskutečněném v roce 2012. Bylo by výhodnější, aby se žáci seznámili spíše s upřesněným tvarem tohoto zákona, který platí nejenom pro objekty obíhající okolo Slunce, ale pro libovolné objekty, a používali jej. Třetí Keplerův zákon si odvodíme z Newtonových zákonů, je to pro žáky srozumitelnější, než když jim pouze napíšeme výsledný vztah. Následuje šest praktických úloh z různých koutů Sluneční soustavy, podíváme se ale i na vzdálenější objekt – na černou díru o velké hmotnosti v centru naší Galaxie.