Záměna vysoce obohaceného paliva na školním reaktoru VR-1 Vrabec Záměna vysoce obohaceného paliva na školním reaktoru VR-1 Vrabec

Karel Matějka, Antonín Kolros  |  26. 4. 2006

Článek informuje o školním reaktoru VR-1, familiárně pojmenovaném VRABEC, což je výzkumné jaderné zařízení, určené především pro výuku posluchačů našich vysokých škol. V roce 2005 na něm došlo k záměně paliva – palivo s obohacením 36 % 235U bylo zaměněno palivem s obohacením pod 20 % 235U. Záměna je v souladu s mezinárodním programem RERTR (Reduced Enrichment for Research and Test Reactors – snížení obohacení pro výzkumné a zkušební reaktory).