O předpovědi počasíOn weather forecasting

Michal Žák  |  15. 4. 2013  |  cs en

Článek seznámí čtenáře se stručnou historií předpovídání počasí od starověku až po dobu nedávnou minulou. Pozornost je věnována zejména milníkům moderní předpovědi počasí související s norskou meteorologickou školou a numerickými metodami předpovídání počasí. V další části se zaměřuje na popis současných metod vytváření předpovědí počasí, včetně problémů, se kterými se moderní předpovědi musejí vypořádat. Diskutována je i úspěšnost předpovědí počasí a základní rozdíl mezi deterministickou a pravděpodobnostní předpovědí.This paper shortly introduces history of weather forecasting from the middle ages until the recent times. The attention is given to the milestones of modern weather forecasts like norwegian meteorological school and numerical weather prediction methods. Further, description of contemporary weather forecasting is given with description of problems they have to deal with. Success rate of weather forecasts is discussed as well as the basis differences between deterministic and probability forecasts.