Výuka astronomie na základních školách v České republice – můžeme být spokojeni?Teaching of astronomy on Primary school in the Czech Republic – can we be satisfied?

Miroslav Randa  |  12. 9. 2013  |  cs en

Na základních školách v České republice se astronomické poznatky vyučují v předmětech přírodověda, fyzika, zeměpis a přírodopis. Příspěvek se zabývá rozborem kurikulárních dokumentů a učebnic ve vztahu k astronomickým poznatkům.Astronomical knowledgies is taught in science, physics, geography and natural history at primary schools in the Czech Republic. This paper deals contains analysis of curricula and textbooks in relation with astronomical knowledge.