Současné displejeActual displays

Josef Hubeňák  |  16. 7. 2014  |  cs en

Displeje v televizní a výpočetní technice se stále zdokonalují a využívají různé fyzikální jevy. Vakuová obrazovka CRT (Cathode Ray Tube) se již nepoužívá a její místo obsadily displeje s kapalnými krystaly LCD (Liquid Crystal Display) a displeje plazmové PDP (Plasma Display Panel). Na mobilech a také v TV přijímačích se objevují displeje OLED (Organic Light-Emitting Diode) a novinkou jsou displeje EWD (ElectroWetting Display), využívající elektrokapilární jevy. Článek nabízí informace o fyzikálních principech dnešních displejů.Displays of television and computer technology are becoming increasingly sophisticated and use other physical phenomena. CRT (Cathode Ray Tube) is already obsolete and it is replaced by liquid crystal display LCD and plasma displays PDP. OLED displays and new displays using electrocapillary phenomena are coming up in mobile phones and TV technology. The article offers information on the physical principles of today's displays.