Víte, že existuje CenTal? Co to je?Do you know CenTal? What is it?

Ivo Volf  |  19. 11. 2012  |  cs en

Materiály na stránce cental.uhk.cz jsou určeny zejména učitelům matematiky, fyziky a dalších přírodovědných předmětů. Řada z materiálů může zajímat také žáky základních a středních škol. Na stránce jsou popsány aktivity k získávání zájmu žáků o techniku a přírodní vědy.Materials on web pages cental.uhk.cz (CenTal) are intended mainly for teachers of mathematics, physics and other science subjects. Some of them should be interested also for pupils in elementary and secondary schools. Materials (exercises, discussion, pupil project descriptions, and methodical sheets) on web pages CenTal (it means the Center of Talents) describe activities to gain pupils’ interest in natural science, applied science and engineering science.