Krajské kolo Fyzikální olympiády – 53. ročník kategorie ERegional round of Physics Olympiad for pupils attending schools providing basic education

Ivo Volf, Pavel Kabrhel  |  27. 12. 2012  |  cs en

Krajské kolo Fyzikální olympiády v kategorii E je náročná soutěž, která se zaměřuje na vyhledávání nadaných žáků škol poskytujících základní vzdělání s hlubším zájmem o fyziku. Článek obsahuje texty, řešení a komentář zadaných úloh a může sloužit pro další práci s talentovanými žáky.Regional round of Physics Olympiad in category E is a challenging competition that focuses on identifying gifted students from schools providing basic education with a deeper interest in physics. The article contains text, solutions and commentary given tasks and can be used for further work with talented students.