Počkejte do zimy, spadnouWait ‘till winter, they’ll fell

Karel Rauner  |  4. 1. 2013  |  cs en

V článku je řešen klasický příklad z vysokoškolského kurzu mechaniky – pád z velké výšky. Příklad je s nadsázkou motivován pohádkovou scénkou z filmu Mrazík, ve které vyhodí Ivánek klacky tak, že spadnou za několik měsíců. Numerické řešení je provedeno na úrovni středoškolského kurzu fyziky, nevyžaduje znalosti diferenciálních rovnic.Article deals with classical problem of university physics class – free fall from high altitude. Example is motivated by russian fable movie Frostman (Морозко). Main character Ivan toss the bandit’s clubs in such way, that they fall down after few months. Provided numerical solution corresponds with level of high school physics and not assume the knowledge of differential equations.